Regionální přebor D 2023-24 5.kolo

R-P-D-2023-24-5.kolo-1

      7. ledna 2024

 

 

 

  JAWA Brodce B – Šachový klub Dubno B
3,5 : 4,5

Hráli jsme s družstvem, které bylo na 1. místě a pro nás velká výzva, jestli máme na to poprat se o postup do vyšší soutěže.
Samozřejmě, cesta je ještě “daleká”, ale nedělní zápas naznačil, že by to mohlo jít.

Začátek zápasu byl pevně v rukách soupeře.
Jestli se nemýlím, tak na 6. šachovnici nejprve prohrál  Jarda Dupák.
Na 8. šachovnici Vláďa Zoubek spustil na soupeřového krále útok (nejspíše proto, že v posledních dvou partiích byl s touto strategií úspěšný). Tentokráte mu to ale nevyšlo soupeř se ubránil, zůstal mu materiál a prohráváme:
2 : 0

Na 7. šachovnici hrál Pavel Pilecký a po 44. tahu vznikla tato pozice:

Partie pokračovala:

2 : 1.

Na 3. šachovnici hrál Matěj Hrubý a vedl si velice dobře.
Matěj nejprve využil nepřesné hry soupeře v zahájení a získal pěšce. Pak postupným tlakem po e- sloupci získal kvalitu, kterou po soupeřově “aktivní ” hře přetavil v zisk celé věže. Pak nabídl vynucenou výměnu dam a soupeř se vzdal.
Hezká partie:

Srovnáno !
2 : 2.

Na 2. šachovnici remizoval Kosťa Jelagin.
2,5 : 2,5.

Na 5. šachovnici jsem se chtěl vyhnout teorii, protože mladíci ji narozdíl ode mne velice dobře znají a tak jsem černými už ve 3. tahu zahrál “kavárnu”.
Soupeř to hrál dobře a celou partii jsem byl pod tlakem.
Přesto se mi dařilo nacházet “jediné” tahy. Přešel jsem do koncovky, kde tlak soupeře nebyl tak silný, ale přesto byl soupeř aktivnější. Nakonec se mi podařilo přejít do pěšcovky. A po mém 30. tahu mi nabídl remis.
Šel jsem to probrat s kapitánem a k mému překvapení mi Jirka řekl: Jarda Dupák teď prohrál, hrej (myslel si, že to mám vyhrané).
Pokládal jsem pozici za remízovou, i když nějaké možnosti tam byly.
V tu dobu jsem měl na hodinách 12 minut na 10 tahů do 40-tého tahu.
Ještě jsme to s kapitánem nějakou dobu probírali. Přiznám se, že jsem to nechtěl hrát a skoro nebyl schopen hrát, byl jsem unavený, nevyspalý.. Chodil jsem ze sklepa, kde se hrálo po schodech ven se ochladit, abych neusnul.
Ještě jsem nějakou dobu čekal, jestli se to na ostatních šachovnicích nezmění v náš prospěch a kapitána nepřesvědčím, aby změnil názor.
Kapitán pak ještě přišel k mé šachovnici, podíval se na hodiny a řekl hrej.
Co se dalo dělat, to je úloha kapitána, řídit zápas. Kapitán se musí poslechnout. Tak jsem s posledními 2 minutami začal ukrajovat 10 tahů do časové kontroly.
A měl jsem a nejspíše i celé družstvo: z pr…e kliku.

 

 

No posuďte sami tuto partii:

3 : 3.

Na 1. šachovnici Vláďa Mareš měl tuto pozici:

Vláďovi se nechtělo jít do “rizika” a hrát na výhru, protože se obával laviny bílých pěšců… Bedlivě sledoval partii Jirky Saxla a když usoudil, že to Jirka vyhraje, tak po 3x opakované pozici byla partie remis. 
3,5 : 3,5.

Na 4. šachovnici se rozhodovalo o osudu celého zápasu. A rozhodl, kdo jiný než kapitán Jirka Saxl.
Svoji partii dovedl do vítězného konce.
Byla to složitá koncovka, kdy oba hráči měli 2 věže, jezdce a ještě nějaké pěšce. Jirka měl pěšce navíc a ještě omezoval soupeřového jezdce tím, že černý jezdce byl na a1 a neměl tah.
Jirka měl taky aktivnější figury, i když  pozice byla nepřehledná a s omezeným časem nebyla úplně jednoduchá…
3,5 : 4,5!!
Vyhráli jsme, uvidíme, jak to bude v “nástavbě”…

 

Fotky se tentokráte nepovedly vůbec. Nevím, jestli je to foťákem nebo tím, že se mi třesou ruce. Asi by měl fotit někdo jiný…