Krajský přebor 2023-24 4.kolo

chess-table-darker-mood-51

     10. prosince 2023

Sokol Mladá Boleslav A – Šachový Klub Dubno A

4,5 : 3,5

 

Ve 4. kole KP jsme hráli v Mladé Boleslavi s tamním silným celkem Sokola. Nám chyběli tři hráči ze základní sestavy (nepočítám Michala Bodického), ale na druhé straně vznikla příležitost pro naše mladé hráče. Nebyl tedy důvod k poraženecké náladě.
Nelíbily se mi ale tři krátké remízy ostřílených borců, ke kterým došlo bez předchozí konzultace. Chápu nepříjemnou pozici po překvapení v zahájení, zdravotní indispozici, osobní důvody,… ale od toho ta konzultace je. Může to působit alibisticky, ať vybojují zápas ti ostatní, i když jsou to hráči, kteří nastoupili v soutěži třeba poprvé. Pět statečných potom bojovalo ze všech sil.
Na osmé šachovnici nastoupil Karel Štufka, bojoval odpovědně, spotřeboval ale příliš mnoho času a jeho mladý soupeř toho dokázal využít k vítězství.
Martin Štufka na sedmé desce skvěle pomstil svého otce. Svého velmi zkušeného soupeře aktivní hrou přehrál a hezky vyhrál koncovku. Velká gratulace!
Na šesté šachovnici hrál bílými Matěj Hrubý a získal proti další mladoboleslavské legendě čistou kvalitu navíc do koncovky. Pak se ale ukázaly zkušenosti soupeře, který koncovku dokázal remizovat. Přesto výkon Matěje zaslouží pochvalu.
Já jsem hrál černými na třetí šachovnici a zahájení naznačovalo ostrý boj. Nepropočítal jsem všechny důsledky dlouhého manévru a soupeř mě zatlačil do obrany. Pak ale nenašel způsob, jak pozici dále zesilovat a po přechodu do koncovky ztratil pěšce. Hrál jsem na výhru, ale koncovka byla pro oba obtížná a soupeř vynutil nakonec remízu opakováním tahů.
Poslední ze statečných byl Petr Stluka na první šachovnici. Petr usiloval celou partii černými o vyrovnání, ale soupeř udržel lepší pozici až do koncovky těžkých figur. Oba nekrytí králové byli ve velkém nebezpečí, všichni přítomní sledovali se zatajeným dechem hru v této rozhodující partii. Oba soupeři již vyčerpali čas na rozmyšlenou a hráli na třicetivteřinových přídavcích. Nakonec Petr horší koncovku neudržel a prohráli jsme těsně 3,5:4,5.
Jirka Hlaváček