Regionální přebor “A” 2022-23 5. kolo

regionalni_prebor_22_10_09_2

11. prosince 2022

V neděli se uskutečnilo páté kolo soutěže regionální přebor A. Tentokrát hrála obě naše družstva. B-éčko hostilo na domácí půdě TJ Hostivice B, C-éčko vyjelo ven, aby se utkalo s týmem Rakovník B.

B-éčko “rozdrtilo” TJ Hostivice B přesvědčivě 5,5 : 2,5 při čtyřech výhrách a třech remízách. C-éčko tentokrát podlehlo týmu Rakovníka o jeden bod 4,5 : 3,5 (tři výhry, jedna remíza).

Krátký komentář kapitána ze zápasu Céčka:

Naplno bodovali tentokrát mazáci: 3 ze 3.
Bažantům se nedařilo tak jako jindy a po boji zejména na 1., 2., a 5. šachovnici získali jen 1/2 bodu z 5.

Chyba v zahájení

Ze zápasů C-éčka máme k dispozici zápis z partie Beneš – Pokorný, který si můžete rovnou sami interaktivně přehrát v níže uvedém diagramu. Budeme rádi za vaši zpětnou vazbu k tomuto typu diagramu v komentářích pod příspěvekem.

V parti se hrála Skotská hra. Po 4. Jxd4 černý nezareagoval žádnou z nejčastějších odpovědí (Sc5 nebo Jf6 nebo Dh4 – Steinitzova varianta), ale zahrál 4. … Jxd4. Po 6. … Df6 bílý dámou neustoupil, aby zabránil případné výměně dam, ale vyvinul střelce na e3. Na to černý odpověděl hrubkou g6, kterou Karel okamžitě využil. Černý později nedokázal zabránit ztrátě věže a partii v jedenáctém tahu vzdal.

Rychlou výhru bílého zde tedy uvádíme nejen jako chybu v zahájení, ale také jako příležitost k otestování nového typu diagramu. Vyzkoušejte jej, ihned si partii přehrajte a dejte nám vědět, zda jej máme nadále zařazovat či nikoli.

Oběma týmům i všem hráčům přejeme mnoho úspěchů v dalších kolech soutěže.

Beneš – Pokorný