Pozice našich hráčů z 2. ligy “A”:

Kapitán A-čka:

Vybral jsem několik pozic, které vznikly v zápasech 2. ligy a nad kterými přemýšleli naši hráči a předkládám je formou úloh.

POZOR, nikde nenapovídám, chci vést řešitele ke kritickému přemýšlení, které je tak důležité i v dnešní společenské situaci.

Řešení úloh bych uveřejnil asi za týden a v případě kladného ohlasu mohou přijít na řadu i další pozice.

 

 

2.liga-A-1-d

 

 

Pozice 1

V následující pozici je na tahu černý. Má napadeného pg6 krýt tahem 1… Kf7 nebo se ho pokusit krýt taktickou cestou pomocí 1…Ve7. Co byste doporučili?

 

 

2.liga-A-2-d

Pozice 2

Bílý je na tahu a má na výběr více dobrých pokračování. Nejlepší je překvapivé 1.g4! Jaká je myšlenka tohoto tahu a jak by asi partie pokračovala?

 

 

2.liga-A-3-d

 

Pozice 3

Bílý je na tahu a hrozí mu ztráta pěšce b2. Může zahrát 1.b3 nebo se vrátit dámou 1.Dd1. Mám okénko pro krále, návrat dámou je příliš pasivní. Nemám zahrát něco aktivního, třeba 1.Df5? Kterou možnost byste zvolili?

 

 

2.liga-A-4-d

 

 Pozice 4

Bílý je na tahu a v předchozím průběhu počítal, že na tah dámou na a3 zahraje Vb3 a protivnou dámu zažene. Jde i v této pozici zahrát 1.Vb3?

 

 

 

Řešení prosím pište do komentářů s označením, ke kterému diagramu řešení patří.

Pěknou šachovou zábavu.

 

Řešení úloh 1-4:
Řešení uvádím zejména pro ty šachisty, kteří sice úlohy P1 až P4 řešili, ale neodvážili se svá řešení poslat.
Pozice 1
Je třeba zvolit 1…Ve7 s dalším vyhnáním černé dámy tahem Vh7. Tento tah by následoval i po 2.Jxg6 a vedl by k výhře černého. Chybné 1…Kf7 prohrává po 2.Jxg6! (Mejzlík(Vlašim)-Stluka P. )
Pozice 2
Bílý by zrušil vazbu Je6 a vytvořil matovou hrozbu Df5 mat. Po 1…Dxe6 by přišlo hezké 2.Va6! a bílý vyhraje. (Passer- Křížek(Vlašim))
Pozice 3
Je třeba vybrat pasivní 1.Dd1. Nejhorší je tah 1.b3?, po kterém následuje Da1+ 2.Kh2 – král má okénko, ale po 2…h5 se ukazuje, že nemá okénko jezdec! Bílý ztrácí jezdce a prohraje (Zeman – Ondo(Vyšehrad B)).
Pozice 4
Ano, i v této pozici jde hrát 1.Vb3 a černý musí dámou ustoupit nebo vyměnit věže 1…Vxb3 a obojí je výhodné bílému. Nejde brát jezdce 1…Dxa4? pro 2.Vxb8 Dxc2 3.Vxf8+! Kxf8 4.Sxc2 a bílý by získal kvalitu s vyhranou pozicí.
(Hlaváček – Kotál (Písek)).

Jirka Hlaváček