Pozice našich hráčů z 2. ligy “A”:

 

Mám tu další úlohy z 2. ligy k řešení:


Pozice 7

V pozici na diagramu je na tahu černý a zkusme si představit, jak může uvažovat:
Stojím jasně lépe, možná už je v pozici nějaké taktické řešení. No ano, což zkusit…, ale co když to nevyjde, zůstanu s materiálem méně, je to důležitý zápas, musím to důkladně propočítat. Podívám se na pozici, která vznikne po třetím tahu bílého, najdu svoje nejlepší pokračování a prozkoumám všechny jeho odpovědi….vzít zpátky to už nebudu moci…
Jaké bude rozhodnutí černého, bez posouvání figur zkuste odpovědět na otázky uvedené v úvahách.

2.liga-A-7-d

Pozice 8

Černý je nyní na tahu a má nabídnutou remízu. Na výhru to nevypadá, to by musel bílý udělat chybu. Co takhle zkusit 1…Dd1, bílý musí pokrýt věž, ale určitě to neudělá tahem 2. Dc2??, z toho ho nelze podezírat. Jaká je tedy správná odpověď na 1…Dd1, může to bílý ještě pokazit?

2.liga-A-8-d


Přeji mnoho úspěchů a řešení pošlete.

Řešení úloh 7,8:
Řešení uvádím zejména pro ty šachisty, kteří sice úlohy P7 a P8 řešili, ale neodvážili se svá řešení poslat.
Pozice 7
Je to těžký oříšek
Černý si musí představit pozici po 1…Vh1+ 2.Kxh1 Dh8+3.Kg2(g1) Dh2+3.Kf1, tedy pozici bez černé věže h8, s černou dámou na h2 a bílým králem na f1. Nabízí se nyní hrát Ve8 s odříznutím bílého krále po sloupci e. Hrozí Dh1 mat. Co proti tomu bílý?
Určitě má možnost 4.Dd4+ Kg8 5.Dg1, ale pak přijde 5…Ve1+ 6.Kxe1 Dxg1+ a černý má materiál nazpět s trvajícím útokem.
Další možností je 5.Jf2 s pokrytím pole h1.Pak přijde 5…Jxf2 a otevřela se dráha střelci se zničujícím Sh3+.
Poslední možností je překrýt sloupec e třeba pomocí 5.Je3. Pak černý sebere jezdce 5…Vxe3, a nelze 6.Vxe3 pro Df2 mat.
V partii K.Štufka – Nagyová(Budějovice A) se skutečně černá odvážila a zahrála 1…Vh1+! Kolik toho propočetla a kolik jen citem odhadla, se už nedozvíme, protože bílý věž nevzal a zahrál 2.Kg2.Tím černou ovšem zbavil veškerého rizika.
Pozice 8
Bílý zahraje správně 2.Df1! a udrží vyrovnané hry. Zkazit to skutečně jde, po chybném 2.Df3?? černý vyhraje: 2…Vh7! 3.Df1 (pozdě!) Vh2+! 4.Kg1 Vh1+! (Šťastná(Č. Budějovice A) – Passer). V partii černý 1…Dd1 nezkusil a přijal nabídnutou remízu.