Krajský přebor 2023-24 9.kolo

chess-table-darker-mood-51

     3. března 2024

Šachový Klub Dubno A – Cayman Pharma Neratovice B
5 : 3

 

Dubno A – Neratovice B

S blížícím se koncem soutěže byla na hráčích obou družstev patrná únava. Ta se projevovala nezvyklým množstvím remízových nabídek. Ty měly ale také své objektivní důvody, třeba v dopravních potížích Františka Stluky a jeho bratra Petra, který na něj marně čekal.
Petr Stluka hrál na první šachovnici bílými a v zahájení nabídl remízu. Soupeř přijal.
Na osmé desce nastoupil černými Luboš Ursta. Jeho hovorný soupeř rozehrál neobvyklou variantu, kterou Luboš neznal. Luboš zkusil nabídnout remízu, k jeho překvapení soupeř přijal a věnoval se pak rozborům a blickám.
Na třetí šachovnici měl černé Pepa Šimeček. Pohodlně vyrovnal hry a po výměně figur vznikla zcela vyrovnaná koncovka. Bílý se o nic nepokoušel a nabídl remízu. Pepa přijal.
Mému soupeři na páté šachovnici se podařilo vyrovnat hry a také nabídl remízu. Nejprve jsem odmítl, ale po dvou tazích jsem se začal obávat soupeřovy možné iniciativy a s remízou jsem souhlasil.
Na třetí desce hrál bílými Martin Zeman. Jeho soupeř udělal v zahájení chybu a postupně se dostal do zoufalé pozice. Nechtěl už své trápení protahovat a partii vzdal. Výborně!
Franta Stluka se bránil černými na druhé šachovnici. Zkusil nabídnout remízu. Jeho soupeř odmítl a nechal se vyprovokovat k riskantnímu útoku. Franta jeho nekorektní pokus vyvrátil a stál s figurou navíc na výhru.
Na šesté šachovnici hrál Jarda Trmal černými. Jeho soupeř ambiciózně útočil a měl o trochu lepší vyhlídky. Pak se Jardovi podařilo přejít k protiútoku a stál lépe zase on. Pozice však byla stále nejasná, a proto se zeptal, jestli může přijmout nabídnutou remízu. Tato remíza by v případě Frantovy výhry znamenala naše celkové vítězství. Rozhodli jsme se tedy remízu přijmout. A Franta v zápětí vyhrál!
Poslední partie Milana Petrase na sedmé desce měla už jen upravit výsledné skóre. Milan postupně svého soupeře bílými přetlačil a stál jasně lépe. Soupeř se nechtěl v horší pozici trápit a obětoval pěšce a následně kvalitu za protiútok. Při nedostatku času bylo pro Milana obtížné najít nejsprávnější tahy a partie nakonec skončila nerozhodně.
Tím jsme získali další tři body, jsme uprostřed tabulky a v případě výher v posledních dvou kolech se můžeme ještě posunout na přední místa.
Jirka Hlaváček

Zde jsou vítězné partie našeho družstva: 
Na 2. šachovnici hezky vyhrál Franta Stluka:

 

Na  3. šachovnici to bylo “na jednu bránu”.
K partii snad ani není třeba žádný komentář.
Nevím, co se honilo v hlavě soupeře Martina, ale takhle ne snad ani v té naší “pralesní”:

A-čko je nyní na 5. místě, bojuje a ještě není úplně “mrtvé” postupové místo do 2. ligy, i když pravděpodobnost je velmi malá…

Držíme palce!