Krajský přebor 2023-24 7.kolo

DUBNO

     4. února 2024

 Šachový Klub Dubno A – ŠO Sokol Bakov nad Jizerou B
3,5 : 4,5

 

Dubno A – Bakov B 3,5:4,5
Vedoucí celek tabulky k nám přijel sice bez velmistra Vološina, ale s osmi následujícími hráči podle soupisky, s úkolem zápas vyhrát a z krajského přeboru postoupit do 2. ligy (a to zvláště v případě, že by Bakov A z 2. ligy sestoupil). My jsme museli nastoupit bez nemocného Františka Stluky, a to našim soupeřům hrálo do karet. Přesto jsme sehráli dobrý zápas a prohráli jen o jedinou partii.
Vláďa Mareš nastoupil na šesté šachovnici zase černými (tato barva ho pronásleduje). Vyrovnal hry a nabídl remízu. Soupeř přijal.
Daleko bojovněji probíhala partie Martina Štufky na sedmé desce. Martin získal bílými nadějnou pozici, stál lépe, ale pak se hra velmi zkomplikovala, v časové tísni se orientoval lépe soupeř a dokázal vyhrát.
Na první šachovnici hrál bílými Petr Stluka. Hry se po zahájení vyrovnaly a partie skončila po výměnách figur nerozhodně.
Milan Petras se necítil zdravotně nejlépe. Proto po zahájení nabídl remízu. Soupeř odmítl a donutil Milana „hrát na výhru“. Nebyl ale dostatečně pozorný a Milan ho překvapil pěknou obětí figury za útok na černého krále. Stačilo ještě jedno zaváhání černého a musel se před nekrytelným matem vzdát. Pěkné!

Na osmé desce rozehrál Filip Čermák nekompromisní holandskou obranu – odvážné mládí, (hraji ji také – odvážné stáří)! Holandská má svá úskalí, bílý měl po zahájení výhodu. Filip se ale chopil příležitosti k pěknému protiútoku na bílého krále. Škoda, že neviděl důrazné 28…Vxf3, po kterém mohlo být bílému zle. Karta se pak obrátila a bílý vyhrál.
Někdy v této době nabídl soupeř Jardovi Trmalovi remízu (už podruhé) a také téměř současně jsem dostal stejnou nabídku i já. Po krátké poradě jsme oba odmítli.
Jarda měl pěšce navíc, kterého soupeř obětoval za útočné šance. Jarda se dobře bránil a měl vyhlídky na výhru. Stačila ale jedna nepřesnost a soupeř dosáhl kýžené remízy opakováním tahů.
V mé partii se rozpoutala strategická bitva. Prosazoval jsem postup bílého centrálního pěšce, černý postupoval vpřed pěšcem b. Bylo třeba soupeřova pěšce zablokovat, obklíčit a donutit černé figury k jeho krytí. Pak teprve přejít k útoku na královském křídle. To se podařilo, černý si nevěděl rady a pěšce b (svoji chloubu) odevzdal. Pak už jsem měl značnou převahu a lepší čas. Soupeř se po další chybě musel před matem vzdát.
Stav byl v této chvíli nerozhodný 3,5:3,5.

Na druhé desce se bránil černými Martin Zeman. Soupeř měl prostorovou převahu a Martinův bělopolný střelec byl špatný. Pozice byla ale blokovaná a bílý nemohl svou výhodu snadno uplatnit. Martin se rozhodl obětovat pěšce, aby svého střelce osvobodil. Soupeř ale obětoval figuru za dva pěšce a měl za ní pak už tři pěšce. Blokáda byla pryč a bílý vyhrál.
S nejsilnějšími družstvy jsme už hráli, musíme se pokusit ve zbylých čtyřech zápasech ještě nějaké body získat, abychom dosáhli čestného umístění.
Jirka Hlaváček