Krajský přebor 2023-24 2.kolo

Dubno-A-Lysa-D-3

     12. listopadu 2023


Šachový Klub Dubno AŠK JOLY                          Lysá nad Labem D         4  :  4


Jak se ukazuje, nebude to v krajském přeboru lehké.
Na druhé desce se bránil černými Franta Stluka mladé, ale už známé Anně Marii Koubové. Podařilo se mu úspěšně vyrovnat hry a remizoval.
Já jsem měl po zahájení bílými prostorovou převahu, ale také slabiny v pozici. Nenašel jsem vhodný plán, jak pokračovat ve hře na výhru. Bohužel – jen remíza.
Petr Stluka hrál na první šachovnici s velmistrem Medunou, kterého před lety (tehdy byl Meduna hodně proslulý!) dokázal porazit. Meduna našel tentokrát vhodný okamžik k průlomu v centru, získal výhodu a po šikovné oběti kvality zvítězil a Lysá vedla o bod.
Pak přišly dvě trochu nečekané remízy. Martin Zeman stál v konečné pozici lépe, ale tam hrál asi důležitou roli spotřebovaný čas. Pepa Šimeček stál po hazardním pokusu bílého na výhru, ale zvolil jen přechod do koncovky s pěšcem více. Pak se zalekl bílé dvojice střelců a dal partii za remízu.
Při nabídkách remízy je vhodné využít možnosti porady s kapitánem nebo se zástupcem kapitána (v minulém kole toho vyžil Milan Petras a Vláďa Mareš, v tomto kole Vláďa a i nejzkušenější Jarda Trmal. Jde o posouzení stavu zápasu, času na rozmyšlenou, sebedůvěry hráče a případného povzbuzení.
Soupeř Vládi Mareše na osmé desce nekorektně obětoval věž a mohl prohrát, Vláďa ale vyvrácení nenašel a soupeř mohl získat lepší koncovku, ale místo toho nabídl remízu. Zde by se nevyplatilo riskovat – remíza.
Prohrávali jsme o bod, ale ve zbylých dvou partiích jsme stáli jasně lépe a usilovali jsme o výhru celého zápasu!
Těmito hrdiny a opravdovými bojovníky byli Milan Petras a Jarda Trmal! Milan vsadil vše na lepší koncovku a sehrál ji vzorově. V okamžiku, kdy se bílý pěšec chystal proměnit v dámu se soupeř vzdal!
Jarda usiloval dlouho o výhru, ale soupeř kladl až nečekaně tuhý odpor. Nakonec skočila partie remízou po vyčerpání všech možností i času na rozmyšlenou. Jarda je opravdovým vzorem v bojovnosti! Celkově zápas skončil nerozhodně 4:4.
Jirka Hlaváček