Krajský přebor 2023-24 11.kolo

krajský-přebor-2023-24-11.kolo-3

     14. dubna 2024

Šachový Klub Dubno A – Šachový Klub Zdice A
2,5 : 5,5

 

 

Zdice přijely do Příbrami s jasným cílem. Zápas vyhrát a pojistit si tak setrvání v soutěži. Doložím to zkušeností i z vlastní partie -soupeř dokázal až nečekaně dobře bránit horší pozici a tuto nejdelší partii remizovat.
 Stručně k dalším partiím:
Jirka Saxl sehrál zahájení dobře. Příčinou jeho prohry byl útěk krále z boje (O-O?, správné Sd7 dávalo dobrou hru).
Jarda Trmal předvedl své zkušenosti. Svého mladého soupeře černými rozdrtil. Klobouk dolů, úžasné!
Petr Stluka hrál bílými své zahájení, ale výhodu nezískal – remíza.
Franta Stluka hrál černými pasivně a na malém prostoru. Bílý obranu prorazil – naše prohra.
Matěj Hrubý udělal hrubku – po Kf3?? se bílá pozice zcela zhroutila – další prohra.
Pepa Šimeček stál po zahájení se třemi pěšci navíc na výhru. Pak ale dva odevzdal (proč?) a jen remizoval.
Martinu Zemanovi nevyšlo dobře zahájení, soupeř ho přehrál a byla z toho naše další prohra.
Poslední kolo nás nezastihlo v dobré kondici, projevila se únava a nesoustředění a také„vždyť už o nic nešlo“.

Přidám ještě pár postřehů z celé sezóny:

Skončili jsme na sedmém místě se čtyřmi výhrami (vždy 5:3) a byly to zápasy, v nichž jsme měli jasnou převahu – nejvíce si ceníme výhry v Dobrovici, která skončila celkově na druhém místě.
 Dvě remízy nás mrzí, po velkém boji jsme měli dobré vyhlídky na výhru s Lysou a určitě jsme měli vyhrát s AŠ Ml. Boleslaví.
Prohráli jsme čtyřikrát těsně (3,5:4,5), s rozjetým Č. Brodem jsme sehráli dramatický zápas stejně jako s prvním Bakovem. Zápas se Sokolem Ml. Boleslav jsme bohužel „odepsali“. Na Kolín nám už docházely síly a už jsme si nedělali velké naděje na postup. Šance ale ještě byly, Kolín byl dvě kola před koncem ve stejné situaci jako my, dokázal dvakrát vyhrát a je třetí! Domnívám se, že mu to bude stačit na postup do 2. ligy! O zápase se Zdicemi jsem už psal.

Mezi hráči výrazně vynikl Jarda Trmal, který získal 7,5 bodů z 10 partií, je to opravdu vynikající výsledek! Nejvíce se mu přiblížil Milan Petras se ziskem 5,5 bodů z osmi partií.
Naši mladí Martin Štufka (3body z 5 partií) a Matěj Hrubý (1,5 ze 4 partií) dokázali zatopit i zkušeným soupeřům získat i cenné zkušenosti.

 Ještě poděkování za výraznou pomoc Petru Stlukovi, který se staral o organizaci a dopravu našich „příbramských Pražáků“ a Vláďovi Marešovi za dopravu Příbramáků.

Na závěr chci poděkovat všem hráčům za odpovědný přístup ke hře a za vstřícné jednání. Kdyby tomu tak nebylo, nemohl bych náročnou funkci organizátora a kapitána dělat. Děkuji!

Jirka H.

 

Vyhledem k tomu, že se jedná už o závěrečný komentář v letošní sezóně, přidal bych pár postřehů ze své strany:

Jirko, správně jsi vychválil pana Trmala a Milana Petrase — k tomu zbývá ještě dodat, že třetím tahounem jsi byl také Ty se svými 6,5 body. Vy tři dohromady jste udělali +10, což je skvělý výsledek. Naopak nám ostatním se moc nedařilo a hráli jsme se střídavými výsledky.
Já osobně jsem se spíše hledal v nové konstelaci krajského přeboru a určitě jsem mohl mít více bodů. Zejména jsem měl vyhrát proti Českému Brodu (byl tam jednotohavý mat!) a potom také neprohrát v Roztokách. Zejména to druhé fiasko bylo smutné tím, že jsem si naběhl do speciální varianty v zahájení jako už dlouho nepamatuji.
Včerejší zápas už byl obtížný z hlediska celkové motivace … jak přijde skutečné jaro, tak už to šachům opravdu nesvědčí 😊. Soupeři nebyli silnější, ale měli jasnější cíl a větší vůli k boji.
Celkově jsme si zasloužili o pár bodů vice, umístění nám trochu kazí poslední dvě prohry a zejména ta včerejší se vymyká tomu, jak jsme zápasy hráli v první části soutěže. Příští sezónu bychom na tom měli být lépe.

Petr S.

Zdravím všechny a rád bych se vyjádřil ke své nešťastné partii.

Soupeř na mě zkoušel hrát agresivně, ale ne moc dobře, kdy zřejmě přehlédl pár drobných taktických možností.

Za získaný materiál jsem měl však také nevýhody, pasivní figury, nebyla provedena rošáda a rozhodl jsem se, že pěšce na A vrátím, abych získal pozici, kde se budu cítit lépe, což se také stalo. V 1 moment jsem se však v propočtu rozhodoval chybně ohledně úhybu králem a nezahrál jsem nutné f6. Soupeř hrál celou partii extrémně rychle, a čím více jsem přemýšlel, kdy mohl výrazně lépe postavit svého jezdce, jak na jeho případné vylepšení budu reagovat, spotřeboval jsem až příliš času, tuším, že asi 30 minut nad 1 tahem, což se ukázalo být osudné, jelikož jsem udělal blundr. V závěrečné pozici jsem měl sice o pěšce více, ale cítil jsem, že jsem již nebezpečný Sám Sobě a obrovská frustrace z promarněné šance měla za následek rezignované nabídnutí remízy, kdy po ní soupeř ihned skočil. Nechuť, zmar, zklamání, tak proto remíza.

Hodnocení sezony ze svého pohledu: 7. místo obecně vzato není špatné, ale vzhledem k počátečním ambicím klubu vrátit se do 2. ligy, je to mírné zklamání. Několik smolně těsně prohraných zápasů udělalo také své. Na druhou stranu, umístění je odpovídající vzhledem k častějším absencím hráčů. Osobně nejsem zvyklý jezdit na venkovní zápasy 100 a více km jenom 1 cesta + 100 km zpět, kdy na jihu Čech bylo nejdéle za hoďku pomalou jízdou dojeto téměř za každým soupeřem.

Přeji všem co nejpohodovější šachovou dovolenou.

Pepa Š.