2. liga “A” 2022-23

         3. kolo

regionalni_prebor_22_10_09_2

20. listopadu 2022

 

 

ŠO TJ Dukla Praha  – ŠK Příbram-Dubno

3,5 : 4,5

Nedělní zápas našeho A -čka viděl kapitán takto:

Partie Vládi Mareše slibovala ostrý boj, bílý naznačoval nekompromisní útok na Vláďovo královské křídlo. Vláďa se ale nezalekl, hry se vyrovnaly a soupeři se shodli na remíze.
Moje partie probíhala dosti podobně jako v předešlém kole. Po zahájení jsem černými získal dobrou protihru a partie přešla do zcela vyrovnané koncovky – druhá remíza.
Jaroslav Janáček přehlédl při převádění jezdce soupeřovu možnost a ztratil kvalitu. Tato nehoda ho vyvedla z míry a rychle pak prohrál.
Složitý boj se odehrál v partii Martina Zemana. Za pěšce, kterého jeho soupeřka bílými ukořistila měl Martin určitou poziční náhradu. Nakonec získal pěšce nazpět a vznikla vyrovnaná koncovka – remíza. V této chvíli vedli naši soupeři 2,5:1,5.
Pak přišli ale ke slovu naši hráči s bílými figurami.
Velkou bojovnost předvedl Lukáš Passer. Za ztracenou kvalitu měl náhradou dva spojené volné pěšce, kterými postupoval vpřed a odmítl nabízenou remízu. Soupeř byl vyvedený z míry a nezmohl se na odpor. Po partii pak dlouho nad pozicemi seděl a nechtěl porážce uvěřit.
Jarda Trmal hrál s mladičkým soupeřem (Jarda byl o 71 let starší!!). Svými manévry přivedl soupeře do časové tísně, v níž se černý dopustil chyby a musel se po několika tazích vzdát. Vedeme o bod!
Na prvních dvou šachovnicích hráli bratři Stlukové. Franta bílými postupně svého soupeře přehrál, obětoval kvalitu a získal za ni dva pěšce.Vzniklou koncovku pak dovedl k výhře a zajistil rozhodující bod!
Petr měl stísněnou pozici a dlouho a vytrvale se černými bránil. Navzdory tomu ale soupeř nakonec zvítězil.
Přesto jsme dokázali nečekané: Dukla Praha – Příbram 3,5:4,5!

 

 

V partii Trmal – Hozda vznikla pozice na digramu a černý v časové tísni udělal rozhodující chybu 35…b4 a po třech tazích se musel vzdát.
Jak partie pokračovala?

 

V partii Passer – Stazsko byl na tahu černý a viděl, že získává vynuceně kvalitu. Opravdu ji získal – jak to udělal?- ale tím partie neskončila, bílý měl v dalším průběhu přesto navrch a zvítězil.

 

 

V partii Stluka F.- Bauma černý těsně před časovou kontrolou zariskoval a chtěl asi bílého chytit do léčky. Bílý je nyní na tahu – může získat některého z černých pěšců?