2. liga “A” 2022-23

         8. kolo

chess-table-darker-mood-51

5. února 2023

 

ŠK Příbram-Dubno – QCC České Budějovice „B”

4 : 4

 

Zklamání v 2. lize ŠK Příbram-Dubno – QCC České Budějovice B – 4:4, potřebovali jsme vyhrát…
Budějovičtí k nám přijeli se třemi hráči ve zralém věku 58, 52 a 65 a pěti mladíky 19, 16, 17, 16 a 13 let! Jejich věkový průměr byl 32 let, náš pak 57,1 roku (je teprve únor, čísla jsou zaokrouhlena spíše nahoru). Vede to k zamyšlení: Nemáme za Budějovickými co dohánět?
K zápasu napíšu pár poznámek, tentokráte postupně po jednotlivých šachovnicích:
Na první šachovnici hrál Petr Stluka. Jeho mladý soupeř (19) si s Petrovou poziční hrou nedokázal dostatečně poradit. Petr zaznamenal po skvělém výkonu důležitý bod.
Na druhé desce se pustil další mladík (16) do nekompromisního útoku na krále v partii proti Frantovi Stlukovi. Obětoval odvážně figuru, ale jeho útok stačil jen na remízu věčným šachem.
Na třetí šachovnici jsem získal ze zahájení bílými jasnou výhodu. Vznikla divoká pozice, ve které jsem musel stále kontrolovat možnosti protihry černého (58). V rozhodujícím okamžiku jsem neměl již dost času a sil a výhodu jsem ztratil – jen remíza – škoda!
Na čtvrté desce přehrál další mladík (17) zkušeného Jardu Trmala a převedl hru do vyhrané koncovky! Jarda se musel vzdát.
Také na páté šachovnici získal další z mladíků (16) důraznou hrou na dámském křídle iniciativu proti Pepovi Šimečkovi. Iniciativu proměnil na materiál a vyhrál přesvědčivě koncovku!
Na šesté desce zahrál Martin Zeman výborně zahájení černými a stál lépe. Nepokračoval ale důrazně a soupeř (52) šance vyrovnal a nakonec musel být Martin spokojen s remízou opakováním tahů.
Na sedmé šachovnici měl bílý – Jaroslav Janáček – menší výhodu. Soupeř (65) udělal ale neopatrný tah a Jaroslav toho dokázal okamžitě využít. Za tuto pohotovost byl odměněn důležitým bodem. Za zmínku stojí, že tato partie skončila jako první.
Nejmladšího hráče (13) postavili Budějovičtí na osmou desku bílými proti Vláďovi Marešovi. Vláďa měl sice v průběhu hry menší výhodu, ale partie přešla do koncovky nestejných střelců a skončila nezadržitelně remízou. Tato partie skončila naopak jako poslední a upravila skóre na 4:4.
Tento výsledek potěšil jistě naše konkurenty, ale my se budeme prát o body dál!