2. liga “A” 2022-23

         4. kolo

regionalni_prebor_22_10_09_2

4. prosince 2022

 

ŠK Příbram-Dubno –  Chess club Písek

4,5 : 3,5

 

Takto viděl nedělní zápas kapitán:

Senzace ve 4. kole 2.ligy:

Příbram-Dubno A – Písek  4,5:3,5!

Vyhráli jsme s favoritem soutěže, přestože všichni naši hráči měli menší (i výrazně) hodnocení ELO než jejich protivníci.

Na druhé desce nastoupil černými František Stluka proti IM Hausnerovi. Hausner hrál rychle pro něj dobře známou variantu zahájení a brzy zvítězil.

Vláďa Mareš jako obvykle nabídl silnějšímu soupeři remízu. Vláďa chce soupeře takto znejistit nebo vyprovokovat. Po výhře Hausnera ale protivník s remízou v horší pozici souhlasil.

Josef Šimeček se bránil černými úspěšně a po řadě výměn vznikla vyrovnaná koncovka – remíza.

Petr Stluka hrál na první šachovnici s mladým, ale velmi silným soupeřem. Partie pak přešla do koncovky, která byla pro Petra horší, a soupeř dokázal svou výhodu uplatnit.

V této chvíli jsme prohrávali už 1:3. V dalších partiích jsme ale vytrvale a dlouho bojovali a byli jsme velmi úspěšní.

Soupeř Martina Zemana útočil na královském křídle, ale k ráznější akci se neodhodlal. Naopak Martin zvítězil útokem na křídle dámském.

Můj soupeř se rozhodl hrát černými aktivně i za cenu materiálu, přestože to pozici neodpovídalo. Materiál jsem posbíral a sám jsem přešel k rozhodujícímu útoku. Vyrovnáno 3:3!

Jaroslav Janáček vybojoval další dlouhou bitvu, která vyústila do remízové koncovky 3,5:3,5.

Lukáš Passer měl černými po zahájení dobrou hru. V průběhu partie pak nabídl remízu, ale soupeř nabídku přeslechl(!) a dostal se do horší koncovky. Lukáš pak koncovku této nejdelší partie dotáhl k výhře a vyhráli jsme tím i celý zápas 4,5:3,5.

Pohled rozhodčího a předsedy oddílu Karla:

Vzhledem k tomu, že onemocněl delegovaný rozhodčí, rozhodoval jsem druhou ligu já.

Takže pohled z mojí strany.

Jako první velmi rychle již po 13 tazích remizoval Vláďa Mareš. Trochu jsem ho za to pokáral, ale hrál s Grillem který má elo nad 2100 a tak jsem ho chápal. Ti dva si kamarádsky povídali v mé přítomnosti ve vedlejší místnosti / kuchyňka/. Bylo to zajímavé poslouchání o tom, jak má Písek ambici postoupit, ale že na Vlašim asi nemá a že se bude muset spokojit s druhým místem.

Mezi tím pokračoval zápas, kdy hosté postupně po vítězství na 1. a 2. šachovnici a remíze na 4. šachovnici vedli již 3:1 .

Pak se ale karta začala obracet a Grill jako kapitán již začal mít obavy o výsledek.

Nejprve se zdálo že na jasnou výhru stojí Jirka Hlaváček. Trochu si to ale zkomplikoval a tak jej rychlým vzdáním soupeře ziskem bodu předběhl Martin Zeman.

Vzápětí ale Jirka své zaváhání napravil a bylo to 3:3.

To již dohrával koncovku s remizovým rozuzlením J. Janáček.

A drama vrcholilo na poslední šachovnici kde, postupně zisk pěšce a dobrou pozici proměnil ve vítězný bod Lukáš Passer.

Zklamaný kapitám píseckých podepsal zápis a bylo hotovo.

Nedělní zápas očima naší posily Martina:

Výsledek našeho týmu i svůj mě velmi potěšil.

Příliš jsem nestačil sledovat další partie, protože po 20 tazích mi zbývalo asi 20 minut na dalších 20 tahů.

Pozice po 16. tahu:

Zeman-Adámek-2-liga-4-kolo

 

Právě v téhle pozici jsem začal mít obavy. Můžou hrozit oběti na g2 či na h3. Dáma může přijít na g5 nebo na h4. Střelec na h6. Ale asi nebylo snadné spočítat, že případná oběť bude korektní. Teprve po stáhnutí koně z f4 se mi dýchalo lépe.

Hodnotil jsem svoji pozici jako jasně horší, nebo přinejmenším že z hlediska počítače bude jasně horší, protože kromě věže na a8 se všechny figury černého mohou rychle zapojit do útoku. Chtěl jsem vyměnit jezdce na f4 co nejdříve, ideálně ale ne za mého černopolého střelce. Můj soupeř nakonec s jezdcem z f4 ustoupil až na poslední řadu, chtěl, aby na šachovnici zůstalo co nejvíce figur.

Od 30. tahu zbývalo do kontroly jen několik málo minut a přišlo mi, že plán jak rozmístit své figury v následujících tazích, byl snazší pro bílého než pro černého, protože černý musí řešit svoji poslední řadu.

Po časové kontrole jsem už věřil ve svoji výhru.

Po rychlé procházce kolem dalších partií jsem si říkal, že by to mohlo skončit asi 4:4. Ale nakonec jsem byl příjemně překvapen 🙂