Úlohy a studie
O skladebním šachu:
Vedle praktického šachu existuje ještě další pozoruhodná oblast lidské šachové tvořivosti, v níž se uplatňuje individuální lidský duch – a to jsou šachové skladby nebo též, jak říkáme, šachové problémy. Ve staletích rozvoje hraného šachu se šachové problémy vyčlenily jako samostatná a svébytná součást šachu. Šachová tvorba tvoří sice malou, ale přesto významnou součást kulturních dějin řady národů.
Jestliže je partie střetnutí dvou individualit, ušlechtilý, čestný a logicky krásný zápas dvou soupeřících pojetí, kdy úspěch jednoho hráče je neúspěchem druhého, pak ve skladbě uměle vytvořené toto nepřátelství není. V problému se bojuje pro boj sám a pro jeho krásu. Není zde vítězů ani poražených. Podstatné je, co pozoruhodného do tohoto zápasu vnesl šachový skladatel. Skladby jako umělecká díla působí na řešitele svým mimořádným obsahem, kombinačním důvtipem, momentem překvapení a jemností matových vedení a krásou matových obrazců. Vyjadřují krásu šachu v nejčistší formě a probouzejí ve vnímavém řešiteli estetické cítění.
Šachoví skladatelé si velmi váží šachových řešitelů – vždyť vlastně skládají pro ně. Jejich připomínky jsou důležitou zpětnou vazbou pro skladatele, neboť bez úspěšného a spokojeného řešitele by šachový problém svůj účel nesplnil.
Čistý mat:
Pokud jsou všechna pole kolem černého krále nedostupná právě z jednoho důvodu (míří tam právě jedna bílá figurka, nebo je pole blokováno černou figurkou), říká se tomu „čistý mat“.
Ekonomický mat:
Pokud se do matového obrazce zapojují všechny bílé figury, které jsou na šachovnici (s možnou výjimkou pro bílého krále a bílé figurky-pěšce), je to „ekonomický mat“.
Modelový mat:
A pokud je mat čistý i ekonomický, říká se mu „modelový mat“.
Modelové maty jsou typickým znakem „české školy úlohové“, která ve své době ovlivnila rozvoj šachové skladby, šachového umění po celém světě.
BNT
BNTKonečně jsem se dostal k tomu , abych se s vámi podělil o tuto úlohu.Po několika marných pokusech jsem to vzdal a předkládám to vám všem, kdo máte větší trpělivost a samozřejmě šachovou sílu. Bílý na tahu vyhraje.
BNT
BNTBílý na tahu. Bílý stojí velice dobře a může jednoduše dobrat věž h1. To se však v pratii nestalo. Tentokrát tedy malá nápověda: uhodnete, jaké pokračování zvolil Michail Tal?
BNT vyhraje
BNT vyhrajeBílý na tahu vyhraje. Podaří se vám nalézt krásné pokračování, které vzolil bílý?
Kdo má rád chaos na šachovnici, ten si užije:
BNTOba králové v nebezpečí, černý má mnohem více materiálu, trošku chaos, ale na tahu je bílý.Co bude hrát? Jak využije toho, že je na tahu?
Neuvěřitelná úloha
BNT Objevil jsem tuto nádhernou úlohu a rád se s vámi o ni podělím.Přiznám se, že jsem něco takového ještě neviděl, je to nádhera.Už několikrát jsem se přesvědčil, že v šachu jde i nemožné. Jsem zvědav jestli bude někdo úspěšný. Přeji pěknou šachovou...
BNT vyhraje
BNT vyhrajeBílý na tahu vyhraje. Jedná se o studii Alfreda de Musseta (1810 - 1857) z roku 1849. Jak bílý vyhraje a kolik tahů k tomu potřebuje?
2+1
Jirka Hlaváček poslal tyto 2 šachové "oříšky": Je úžasné, co dokáže šachový skladatel vytvořit s tak malým materiálem. Studie má dvě krásné varianty, každá s úplně jiným motivem…Bílý na tahu vyhraje: Je to už dávno, co byla tahle legrácka známá, možná už upadla v...
Pravda nebo lež?…řešení
Před měsícem jsem dal na web článek: Pravda nebo lež, kde bylo 10 "šachových aprílových lahůdek".Tak tady je řešení:I.Takže toto nelze za bílého vyhrát, je to pouze remis, černý má tak nešťastně postavené figury, že i přes obrovskou armádu nedokáže bílého porazit,...
BNT vyhraje
BNT vyhrajeBílý na tahu vyhraje. Řešení však není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud se do studie ponoříte, snadno zjistíte, s jakým problémem se bílý musí vypořádat. Autorem této studie je francouzský skladatel šachových studií Henri Rinck...